Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denilince herkesin aklına deniz, kum, doğa, güneş, tatil turizmi gelmektedir. Ancak elbette Kıbrıs sadece bunlar ile sınırlı değildir. Elbette dilediğinizce bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Tatilin içerisine sapsarı kumları, masmavi denizi, muhteşem yeşillikleri dahil edebilirsiniz. Girne Tekne Turu Aynı zamanda bu tatil planı içerisine, Kıbrıs tarihi yerler anlayışını da dahil etmeniz mutlaka sizlere tavsiye edilecektir. Arzu etmeniz durumunda sitemizden elde edeceğiniz bilgiler kapsamında, kendinize bir gezi rehberi, bir tur rehberi düzenleyebilirsiniz. Bizden destek alabilir, müşteri hizmetlerimiz ile görüşebilirsiniz.
Bize 7/24 Yazabilirsiniz

Kıbrıs Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gittiğinizde, özellik ile belirli bölgeleri, yerleri, tarihi kalıntıları görmenizi tavsiye etmekteyiz. Kıbrıs görülmesi gereken tarihi yerler anlayışında ön plana çıkan seçenekleri sizler için araştırdık, derledik ve karşınıza bilgi amacı ile çıkardık.

📌Kıbrıs Tarihi Yerler Hangileridir?

Kıbrıs doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri de oldukça muazzam olan ülkelerden bir tanesidir. Peki Kıbrıs tarihi yerler hangileridir? Bu tarihi yerler nasıl ziyaret edilebilir? Tarihi yerlerin özellikleri nelerdir? Bu kapsamdaki bilgilere erişim için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

📌Kıbrıs Tarihi Yerlere Turlar Nelerdir?

Ekstra olarak Kıbrıs tarihi yerlere turlar ne zaman ve ne şekilde düzenleniyor diye de incelemelerimizi gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz bu incelemelerin sonucunda nerede ve nasıl bu turları tespit edip bulabileceğiniz hakkındaki detaylı bilgilere erişimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

📌Kıbrıs Tarihi Yerlere Tur Fiyatları Nelerdir?

Fiyatlar ise tur şirketine göre değişkenlik gösterebilecek düzeydedir. Peki Kıbrıs tarihi yerlere tur fiyatları nelerdir? Nasıl bu fiyatlar oluşturulmaktadır? En ucuz turlar hangileridir? Bu soruların cevaplarını sizler için sitemizde detaylarıyla konumlandırdık.

📌Kıbrıs Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

Tarihi açıdan yer alan güzelliklerin de tabi ki önemi çok büyüktür. Peki Kıbrıs tarihi güzellikleri nelerdir ve nerelerdir? Bu güzelliklere ve özelliklerine erişimlerinizi sağlamak için sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Girne Hilerion Kalesi

Görmenizi tavsiye edeceğimiz ilk tarihi kalıntı, Girne Hilerion Kalesi olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görebileceğiniz en eski yapılardan bir tanesidir. Görsel açıdan değerlendirildiğinde, tarihin tüm dokularını görmenin mümkün olduğunu söylemek doğru olacaktır. Girne’de bulunmak ile birlikte, ziyaret etmeniz ile birlikte, aynı zamanda tüm Girne şehrini kuş bakışı görme şansına sahip olacaksınız.

Surlar İçi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmeniz gereken tarihi dokulardan ya da ortamlardan, Kıbrıs tarihi yerler ifadesinden bir tanesini de, surlar içi meydana getirmektedir. Dünya genelinde bölünmüş vaziyette olan son başkent olarak dikkat çekmektedir. Bu tarihi mekan Lefkoşe’de yer almaktadır. Ufak bir şehir görünümü karşınıza çıkacaktır ancak detayı, bu ufak şehrin etrafında çevrili durumda bulunan surlar, duvarlar olacaktır. Daracık sokaklardan ve ilginç mimari yapılardan meydana gelmektedir.

Barbarlık Müzesi

Elbette Kuzey Kıbrıs denince mutlaka gidilip görülmesi gereken tarihi dokulardan bir tanesi de, Barbarlık Müzesi olacaktır. Ada halkı tarafından ya da yerli ya da yabancı turistler tarafından utanç evi olarak isimlendirildiği görülmektedir. Geçmiş yıllarda istenmeyen ölümlerin ve olayların yaşandığı bir ev, günümüzde müze şekline dönüştürülmüştür. Tarihinin 1960 yılına kadar uzandığı görülmektedir. Belirgin özelliği bir Türk binbaşının kendi evinde ailesi ile eşi ve çocukları ile birlikte öldürülmesi olarak ön plana çıkmasıdır. O tarihten ya da olaydan günümüze kadar hiçbir şey değiştirilmeden, müze haline getirilmiştir.

Bellapais Manastırı

Ziyaret ettiğinizde göreceğiniz Bellapais Manastırı Kıbrıs’ın ilgi çekici tarihi dokularından bir tanesidir. Tam anlamıyla bu kalıntılarda bir Manastır havasını hissedeceğinizi göreceksiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehrinin, Güney kesiminde yer almaktadır. Ayrıca bu bölgede zaman zaman konserlerin düzenlendiği ve tarihi dokunun tanıtılmaya çalışıldığı da görülmektedir. Kıbrıs tarihi yerler anlatımının vazgeçilmezlerindendir.

Girne Kalesi

En belirgin özelliği, Girne Kalesi olarak ziyaret edebileceğiniz bu tarihi dokunun en belirgin özelliği, batık gemileri ile ön plana çıkmasıdır. Bilindiği üzere, geçmiş dönemlerde ticaretin en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Bu bölgede savaşlar hiç eksik olmamıştır ve geçmişten günümüze kadar özellikle eski zamanlarda, bölgede batık gemi sayısının her geçen gün arttığı görülmüştür. Günümüzde bir kale haline dönüşmüş olmak ile birlikte, içindeki eserlerden ziyade, batık gemi anlayışı ile de tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.

Mavi Köşk

Mavi Köşk olarak görmeniz gereken bölge, aslında İtalyan asıllı bir mafya babası tarafından yapılmıştır. Günümüze kadar taşınmış muhteşem köşelerden bir tanesidir. Aşırı lüks ve konforlu bir mekan olmak ile birlikte, aynı zamanda teknolojik şartlarında bu köşkün çevresine muhteşem bir şekilde adapte edildiği görülmektedir. Gizli kaçış tünellerinin de yer almış olduğu bu köşkü mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilecektir.

Aziz Mamas Kilisesi

Kıbrıs tarihi yerler turunda, Bizans döneminde inşa edilen tarihi yapılardan bir tanesi de, Aziz Mamas Kilisesi olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde bulunmaktadır. Mağarada yaşayan bir keşiş adına yapılan bir kilise olduğu dikkat çekmektedir. Ayrıca en belirgin özelliği hala kullanılmaktadır ve açık bir vaziyette bulunmaktadır.

Soli Harabe Ve Tiyatroları

Tiyatroların gelişimine büyük katkı sağlayan muhteşem tarihi dokulardan, yapıtlardan bir tanesidir. Soli harabe ve tiyatroları geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bilinen kadarı ile tarihteki ilk uzun tiyatro eserlerinden bir tanesini meydana getirmektedir. Halen yani günümüzde düzenlenen etkinliklerde, festivallerde kullanıma açılmış vaziyette bulunmaktadır. Kıbrıs tarihi yerler anlayışında sizlere vermiş olduğumuz bu dokuları ziyaret etmeniz, bu dokuları görmeniz, tatil ya da seyahat veya gezi programlarına dahil etmeniz tavsiye edilmektedir.