KKTC mutlaka herkesin hayatı boyunca en az bir defa görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Okuduğunuzda sizler için abartılı geliyor olabilir ancak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçekten tatil yapmak, nezih bir ortamda tatil geçirmek isteyen herkes tarafından tercih edilmesi gereken seçenekler arasında bulunmaktadır. Hangi amaç ile bir tatil planı hazırlar iseniz hazırlayın, mutlaka KKTC gezileri içerisinde her amaca hitap eden bir anlayışın, bir etkinliğin yer aldığını göreceksiniz.
Bize 7/24 Yazabilirsiniz

KKTC Gezileri İçin Ne Yapılır?

Kıbrıs sadece plajları ile güneşi, kumsalları ile ön plana çıkan bir tatil beldesi değildir. Yalnızca deniz turizmi açısından değerlendirebileceğiniz bir ülke değildir. Elbette bu amaçla Kıbrıs’a gitmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Elbette gezi planınız içerisinde, tatil planınız içerisinde, sadece deniz turizmi bulunabilir ancak, KKTC gezisinde ne yapılır? Sorusunun karşılığını farklı etkinlikler ile de vermeniz mümkün olacaktır. Tarihi dokular, tarihi mekanlar üzerine ve kendinize bir gezi planı hazırlayabilirsiniz.

Kiliseleri, manastırları, kaleleri görmeniz, hanlarda bulunmanız, gezmeniz, dolaşmanız, tarihi ve mistik doku hakkında bilgi sahibi olmanız da mümkün olacaktır. Girne Tekne Turu Bunun ile birlikte, tatili daha eğlenceli, daha konforlu hale getirmek istiyor iseniz, yat turlarından ya da tekne turlarından da faydalanmanız mümkün olacaktır. Her kesime, her bütçeye, her anlayışa, her zevke hitap eden bir gezi programı meydana getirmeniz mümkün olacaktır.

KKTC Tarihi Mekanları

Gezi anlayışının içerisinde deniz turizmi haricinde, tarihi mekanları da bulundurmak istiyor iseniz, KKTC tarihi mekanları anlayışında oldukça farklı seçenekler ile karşılaştığınızı göreceksiniz. Elbette tamamen karar verme mekanizması siz olacaksınız. Bozulmamış yapıya sahip sokakları ile ünlenmiş olan Surlariçi bölgesini gezebilirsiniz.

Kıbrıs’ın en eski yapılarından bir tanesi olan kalesini görebilirsiniz. Mavi Köşk üzerinde yer alan mistik dokunun keyfine varabilirsiniz. Manastırlara gidebilir, Bellapais Manastırını ziyaret edebilirsiniz. İstenmeyen olay ve ölümlerin yaşandığı yılları hafızalarda tutmak amacıyla hazırlanmış Barbarlık müzesini ziyaret edebilirsiniz. Batık gemileri ile dünya genelinde ünlenmiş olan Girne kalesini görmeniz de, tarihi turizm açısından mutlaka tavsiye edilecektir.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Eğer eğlence mekanlarını, kahvelerini görmek istiyor iseniz, geçmişten günümüze uzanan Girne yat limanını da görmeniz sizlere tavsiye edilecektir. Aziz Mamas Kilisesi tarihi dokunun değişmez bir örneğini meydana getirmektedir. Bizans döneminde yapılmış oldukça eski bir kilise olduğu görülecektir. Birleşik Krallık zamanında esirlerin hapsedilmesi amacı ile yapılmış olan Büyükhan da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Harabelerinin yer aldığı Soli harabelerini ve tiyatrolarını da görmenizi tavsiye edilecektir. Zaten bu harabelerde günümüzde hala kültür gecelerinin, etkinliklerin, festivallerin düzenlendiği de görülebilmektedir.

Bembeyaz deniz ilginizi çekiyor ise, sıcak insanlar ile tanışmak, kaynaşmak istiyor iseniz, şirin yapıları görmeyi düşünüyor iseniz, ayıa napa kasabasını ziyaret etmelisiniz. Ziyaretiniz ile birlikte gezi programına dahil etmeniz ile birlikte, hem şehrin tarihi sokaklarına ulaşacaksınız, hem de muhteşem denizin keyfini çıkaracaksınız.

Kıbrıs Gece Hayatı

Elbette Kıbrıs denilince, Kıbrıs ifadesi kullanılınca ya da KKTC gezileri şeklinde bir ifade kullanıldığında, vazgeçilmez seçeneklerden bir tanesi de, Kıbrıs gece hayatı, KKTC gece hayatı olacaktır. Barları ile pavyonları ile kumarhaneleri ile ünlü bir ülkeden bahsedilmektedir. Oldukça eğlenceli, oldukça hareketli bir eğlence tercihi olmak ile birlikte, tavsiye edilen uygulama en azından bir defa bütçe ve beklentileriniz doğrultusunda gece hayatına yön veren mekanları ziyaret etmeniz olacaktır.

Kıbrıs Alışveriş Merkezleri

Son olarak KKTC gezileri anlayışının içerisinde, alışveriş merkezleri ya da ürün satın alma, hediyelik alma işlemini yapabileceğiniz mekanlar hakkında kısa bir bilgi verelim. Kıbrıs alışveriş merkezleri anlayışında ziyaret edebileceğiniz yerler genelde, Lefkoşa ve Girne gibi şehirlerde bulunmaktadır. Tercih etmeniz ile birlikte, Lefkoşa’da bulunan yerlerde bulunup, hediyelik eşya ve yiyecek içecek ve benzeri şeyleri almanız mümkün olacaktır. Gidebileceğiniz yere baktığınızda, Büyük Han, Açık Çarşı gibi mekanların bulunduğunu göreceksiniz. Girne sokaklarında, caddelerinde, Liman bölgesinde, butiklerin, kozmetik dükkanlarının yer aldığını göreceksiniz. Tekstil ürünlerinden alkollü içeceklere, kozmetik ürünlerden parfümlere kadar her şeyin Türkiye piyasasına göre daha ekonomik bedeller ile satıldığı bir ada ülkesinden bahsedilmektedir. Elbette gezi planının son aşamasında, mutlaka tercih etmeniz gereken etkinlikler arasında bulunmaktadır.